Javelin Class Sanders Cup Winners (1971 – 2015)

Year Winner Province Venue Skipper Crew
1971 Scheherezade Wellington Wellington P. Williams D. Oliver
1972 Topaz Wellington Wellington B. Coleman M. Sleeth
1973 Topaz Wellington Picton B. Coleman M. Sleeth
1974 Joshua Auckland Dunedin A. Ball P. Newlands
1975 Joshua Auckland Auckland A. Ball P. Newlands
1976 Hombre Auckland Te Anau D. Cochran T. Gallagher
1977 Worzel Gummidge Auckland Wellington R. Vernon P. Vernon
1978 Fleet Scribbler Hawkes Bay Napier D. McBeath D. Zorn
1979 Dancing Queen Auckland Lyttelton W.H.M Paterson M. Ross
1980 Copper Complexion Auckland Auckland G. Duncalf D. Coleman
1981 Fleet Scribbler Hawkes Bay Manawatu D. McBeath D. Zorn
1982 Vitamin C Southland Port Chalmers P. Heads W. Shaw
1983 Coup d’Etat Wellington Te Anau C. Gilberd W. Williams
1984 Hot Gossip Auckland Wellington P. Scoffin S. Mouldy
1985 Hokonui Auckland Picton I. McGill P. Pryde
1986 Wild Fire Auckland Auckland P. Mitchell S. Mitchell
1987 Summer Breeze Wellington Lyttelton G. Cheyne B. Clement
1988 Blunderbus Auckland Wellington R. Vernon P. Vernon
1989 Nice One Auckland Napier I. Vickers J. Bilger
1990 Coup D’Etat Auckland Gisborne G. Ball G. Griffiths
1991 Part Timer Hawkes Bay Auckland D. McBeath G. Bates
1992 Blunderbus North Harbour Port Chalmers C. Gilberd R.Vernon
1993 Bad Blood Hawkes Bay Napier G. Earle C. Valentine
1994 Blunderbus Auckland Wellington P. McNeill R.Vernon
1995 Psycho Hawkes Bay Tauranga G. Earle J.Trow
1996 Magic Bus North Harbour Lyttelton G. Copplestone C. Gilberd
1997 Vertigo Hawkes Bay Auckland J. Trow S. Estcourt
1998 Just Perfick Hawkes Bay Gisborne G. Earle C. Estcourt
1999 Webster & Co Auckland Taupo P. McNeill M. Smith
2000 Freckle Deckle King Country Port Chalmers A. Vallings H. Hey
2001 No Name Required Northland Wellington P. McNeill M. Smith
2002 The Unknown Bay of Plenty Auckland N. Bax B. Bax
2003 The Unknown Bay of Plenty Tauranga N. Bax B. Bax
2004 Phlipnhel Northland Bay of Islands P. McNeill M. Smith
2005 www.javelins.org Auckland Gisborne P. Precey J. Thorman
2006 Phlipnhel Northland Auckland P. McNeill M. Smith
2007 Riders on the Storm East Coast Taupo R. Shanks C. Shanks
2008 Riders on the Storm East Coast Napier R. Shanks C. Shanks
2009 Flying Circus Manawatu Gisborne D. Brown G. Roberts
2010 Riders on the Storm East Coast New Plymouth N. Bax C. Shanks
2011 Bay Nissan Bay of Plenty Tauranga B. Bax A. Scott-Mackie
2012 Full Frontal Northland Taupo A. Muller C. Gilberd
2013 Trail Blazer Manawatu Napier D. Brown D. Feek
2014 Phlipnhel Northland Wellington P. McNeill C. Gilberd
2015 Phlipnhel Northland Napier P. McNeill C. Gilberd