X-Class Sanders Cup Winners (1921 – 1956)

Year Winner Province Venue Skipper Crew
1921 Heather Otago Auckland W.J.P. McCulloch W. Wiseman, G. Kellet, D. Paterson
1922 Desert Gold Auckland Dunedin J. Patrick V. Lingard, T. Patrick, F. Cloke
1923 Rona Auckland Auckland A.E. Matthews J. Gifford, V. Lidgard, L.Matthews, H.Brown
1924 Rona Auckland Wellington J. Gifford V. Lidgard, H. Brown, H. Smith
1925 Iona Otago Auckland G.A. Wiseman G. Kellet, G. Wright
1926 Betty Canterbury Dunedin G.G. Andrews A. Round, R. Hampton, I.Treleaven, G. Douglas
1927 Betty Canterbury Lyttelton G.G. Andrews I. Treleavan, H. Ledger, G. Douglas, R. Hampton
1928 Betty Canterbury Stewart Island G.G. Andrews I. Treleaven, F. Morrison, R. Hampton
1929 Avalon Auckland Akaroa A.L. Willetts J. Currie, J. Larratt, F. Cloke
1930 Eileen Otago Auckland G.E. Kellett A. Dawson, J. Robertson, E. Robinson
1931 Betty Wellington Dunedin A. Johnson G. Harlen, L. Robertson, A. Wilson, W. Corin
1932 Avenger Canterbury Wellington G. Brasell F. Foreman, R. Priddy, E. Sinclair, A. Sinclair
1933 Avenger Canterbury Lyttelton G. Brasell F. Foreman, R. Priddy, E. Sinclair, J. Hobbs, N. Hobbs
1934 Irene Canterbury Lyttelton E.O. Sinclair F. Foreman, H. May, S. Fisher
1935 Irene Canterbury Stewart Island E.O. Sinclair F. Foreman, H. May, R. Hendry
1936 Avenger Canterbury Auckland E.O. Sinclair F. Foreman, R. Priddy, S. Sillars
1937 Lavina Wellington Lyttelton J. Coleman J. Nolan, J. Sanford, B. Williams
1938 Kitty Wellington Dunedin N.D. Blair R. Morrison, N. Banner, J. Elliot
1939 Huia Canterbury Bluff W.A. Tissiman W. Hemsley, S. Sillars, J. Olsen, H. Brodie
1940 Caress Auckland Wellington W. Rogers R. Rogers, D. Rogers, R. Wilson
1941 Caress Auckland Auckland W. Rogers R. Rogers, D. Rogers, R. Wilson
1942 – 1945 , World War II – No Contest
1946 Davina Auckland Lyttelton S. Mason T. Mason, M. Mason, G. Mason
1947 Diane Auckland Auckland A.L. Willetts R. Croad, E. Croad, L. Willetts
1948 Bettina Auckland Dunedin S.A Mason T. Mason, M. Mason, G. Mason
1949 White Heather Auckland Wellington J.H Young L. Riley, R. Lamb, F. Swanberg
1950 Amethyst Auckland Auckland C. Robertson R. Higgins, R. Lidgard, F. Taylor
1951 Venture Canterbury Lyttelton P.G Mander J. Cropp, T. Smith, A. Nicholson
1952 Flying Cloud Auckland Timaru N. Thom R. Thom, G. Bevins, T. Blackie
1953 Frith Canterbury Auckland P. Mander J. Cropp, J. Smith, L. Bamford
1954 If Otago Lyttelton T. Camp J. Wilson, S. Elder, W. Sutherland
1955 Frith Canterbury Dunedin G. Mander J. Cropp, G. Wilson, R. Bassett
1956 Frith Canterbury Lyttelton G. Mander J. Cropp, G. Wilson, R. Bassett