Category Archives: Sanders Cup

X-Class Sanders Cup Winners (1921 – 1956)

Year Winner Province Venue Skipper Crew
1921 Heather Otago Auckland W.J.P. McCulloch W. Wiseman, G. Kellet, D. Paterson
1922 Desert Gold Auckland Dunedin J. Patrick V. Lingard, T. Patrick, F. Cloke
1923 Rona Auckland Auckland A.E. Matthews J. Gifford, V. Lidgard, L.Matthews, H.Brown
1924 Rona Auckland Wellington J. Gifford V. Lidgard, H. Brown, H. Smith
1925 Iona Otago Auckland G.A. Wiseman G. Kellet, G. Wright
1926 Betty Canterbury Dunedin G.G. Andrews A. Round, R. Hampton, I.Treleaven, G. Douglas
1927 Betty Canterbury Lyttelton G.G. Andrews I. Treleavan, H. Ledger, G. Douglas, R. Hampton
1928 Betty Canterbury Stewart Island G.G. Andrews I. Treleaven, F. Morrison, R. Hampton
1929 Avalon Auckland Akaroa A.L. Willetts J. Currie, J. Larratt, F. Cloke
1930 Eileen Otago Auckland G.E. Kellett A. Dawson, J. Robertson, E. Robinson
1931 Betty Wellington Dunedin A. Johnson G. Harlen, L. Robertson, A. Wilson, W. Corin
1932 Avenger Canterbury Wellington G. Brasell F. Foreman, R. Priddy, E. Sinclair, A. Sinclair
1933 Avenger Canterbury Lyttelton G. Brasell F. Foreman, R. Priddy, E. Sinclair, J. Hobbs, N. Hobbs
1934 Irene Canterbury Lyttelton E.O. Sinclair F. Foreman, H. May, S. Fisher
1935 Irene Canterbury Stewart Island E.O. Sinclair F. Foreman, H. May, R. Hendry
1936 Avenger Canterbury Auckland E.O. Sinclair F. Foreman, R. Priddy, S. Sillars
1937 Lavina Wellington Lyttelton J. Coleman J. Nolan, J. Sanford, B. Williams
1938 Kitty Wellington Dunedin N.D. Blair R. Morrison, N. Banner, J. Elliot
1939 Huia Canterbury Bluff W.A. Tissiman W. Hemsley, S. Sillars, J. Olsen, H. Brodie
1940 Caress Auckland Wellington W. Rogers R. Rogers, D. Rogers, R. Wilson
1941 Caress Auckland Auckland W. Rogers R. Rogers, D. Rogers, R. Wilson
1942 – 1945 , World War II – No Contest
1946 Davina Auckland Lyttelton S. Mason T. Mason, M. Mason, G. Mason
1947 Diane Auckland Auckland A.L. Willetts R. Croad, E. Croad, L. Willetts
1948 Bettina Auckland Dunedin S.A Mason T. Mason, M. Mason, G. Mason
1949 White Heather Auckland Wellington J.H Young L. Riley, R. Lamb, F. Swanberg
1950 Amethyst Auckland Auckland C. Robertson R. Higgins, R. Lidgard, F. Taylor
1951 Venture Canterbury Lyttelton P.G Mander J. Cropp, T. Smith, A. Nicholson
1952 Flying Cloud Auckland Timaru N. Thom R. Thom, G. Bevins, T. Blackie
1953 Frith Canterbury Auckland P. Mander J. Cropp, J. Smith, L. Bamford
1954 If Otago Lyttelton T. Camp J. Wilson, S. Elder, W. Sutherland
1955 Frith Canterbury Dunedin G. Mander J. Cropp, G. Wilson, R. Bassett
1956 Frith Canterbury Lyttelton G. Mander J. Cropp, G. Wilson, R. Bassett

X-Class Sanders Cup Winners (1957 – 1970)

Year Winner Province Venue Skipper Crew
1957 Pinta Canterbury Akaroa J. Morrison D. Gardiner, P. McKeogh
1958 Nymph Auckland Wellington T. Miller B. Wilson, N. White
1959 Outvie Auckland Auckland B. Wilson P. Simons, R. Rimmer
1960 Valiant Wellington Auckland P. Millar T. Manning, H. Poole
1961 Valiant Wellington Wellington P. Millar T. Manning, N. Sheppard
1962 Vibrant Wellington Wellington P. Millar T. Manning, P. Hartley
1963 Delta Auckland Dunedin L. A. Bouzaid J. Fowler, T. Wallace
1964 Tumanako Canterbury Auckland G. Mander A. Holland, D. Elder
1965 Vision Canterbury Lyttelton A.F. Burgess W. Parratt, R. Burgess
1966 X’tasy Auckland Bluff D. Lidgard L. Bouzaid, J. Lidgard
1967 Charade Wellington Auckland H.D. Poole G. Morris, A. Dobbs
1968 Charade Wellington Wellington H.D. Poole G. Morris, A Dobbs
1969 Charade Wellington Wellington H.D. Poole G. Morris, A Dobbs
1970 Charade Wellington Dunedin H.D. Poole G. Morris, A Dobbs

Results: Sanders Cup 2015

From the Napier Sailing Club

Results are final as of 17:00 3rd January , 2015

Overall

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 7

Rank Boat SailNo Helm Crew Province R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Philphel 378 Phil McNeill Craig Gilberd Northland (8.0) DNS 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 16.0 8.0
2nd Trail Blazer 524 David Brown David Feek Manawatu (8.0) DNS 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 4.0 2.0 24.0 16.0
3rd Riders of the Storm 380 Ross Shanks Colin Shanks East Coast 1.0 (4.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 1.0 3.0 21.0 17.0
4th Orgasm Addict 521 Peter Precey Mark Gatti North Harbour (8.0) DNS 3.0 4.0 4.0 4.0 4.0 6.0 6.0 39.0 31.0
5th Hot Gossip 305 Antje Muller Rob Cox  Horowhenua 2.0 (6.0) 5.0 6.0 6.0 6.0 5.0 4.0 40.0 34.0
6th BlunderBus 336 Hamish Norton Alastair McIlhone Wellington (8.0) DNS 7.0 6.0 5.0 5.0 5.0 3.0 5.0 44.0 36.0
7th No Name Required 359 Susie Weeks  Marty Weeks Hawkes Bay 3.0 5.0 (8.0) DNF 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 56.0 48.0

Results: Kingham Trophy 2015

From the Napier Sailing Club

Results are final as of 17:00 1st January , 2015

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 7

Rank Boat SailNo HelmName CrewName Club Trophy Race Total Nett
1st Absolute Marine 521 Peter Precey Mark Gatti Torbay SC 1.0 1.0 1.0
2nd Hot Gossip 305 Antje Muller Rob Cox HSC 2.0 2.0 2.0
3rd Riders of the Storm 380 Ross Shanks Colin Shanks Gisborne 3.0 3.0 3.0
4th BlunderBus 336 Hamish Norton Alastair McIlhone EBYMBC 8.0 8.0 8.0
4th No Name Required 359 Susie Weeks  Marty Weeks  NSC 8.0 8.0 8.0
4th Philphel 378 Phil McNeill Craig Gilberd PBC 8.0 8.0 8.0
4th Trail Blazer 524 David Brown David Feek HSC 8.0 8.0 8.0